SLASK Konference 2025
Dette arrangement er afsluttet.
SLASK Konference 2025
Dato og tid
  Starter: 8. maj 2025 at 10:00
  Slutter: 8. maj 2025 at 16:00

Lokation
 Cphbusiness Lyngby
Firskovvej 18, Kongens Lyngby, 2800

Om dette arrangement


Velkommen til årskonferencen SLASK

Smart Learnings Akademi Sektor Konference

Torsdag den 8. maj 2025 hos Cphbusiness i Lyngby

Hvordan oplever de studerende onlineundervisning i dag? Hvilken rolle spiller nysgerrighed og kunstig intelligens i fremtidens læring? Og hvordan forholder vi os til ny EU-lovgivning om AI?
På årets SLASK-konference dykker vi ned i aktuelle temaer og praksisnære perspektiver fra erhvervsakademisektoren. Programmet byder på inspirerende keynotes, faglige oplæg og breakout sessions, hvor du får mulighed for at gå i dybden med emner som:

Keynotes:



Thomas Telving
Tech-analytiker og ekspert i kunstig intelligens og etik.

Kunstig intelligens – fra læringstrussel til uddannelsesmæssig triumf
Tag med på en filosofisk rutsjebanetur gennem udfordringer og muligheder med generativ kunstig intelligens. Thomas Telving stiller skarpt på alt fra kaosset omkring ChatGPT’s lancering til etiske dilemmaer og vejen mod en fremtid, hvor teknologi og læring går hånd i hånd. Foredraget blander humor, filosofisk indsigt og konkrete bud på, hvordan vi tager tyren ved hornene og skaber en uddannelsesmæssig triumf (eller noget, der ligner).

Thomas Telving er tech-analytiker og ekspert i kunstig intelligens og etik. Han er uddannet i filosofi og statskundskab og har udgivet to bøger, herunder den anmelderroste Killing Sophia, der udforsker de etiske og filosofiske spørgsmål ved sociale robotter og chatbots. Hans seneste bog, Kære Mille – Et brev om livet, er en filosofisk refleksion over livets store spørgsmål rettet mod unge. Udover at være foredragsholder arbejder han som videnskabsjournalist med fokus på sundhed og teknologi og rådgiver virksomheder som konsulent og analytiker. Læs om Thomas Telving, der er foredragsholder, filosof og forfatter.

Lokale: Auditoriet


Betina Liliendal 
Selvstændig ledelseskonsulent, forfatter og foredragsholder med speciale i ledelse og samarbejde på tværs af generationer.

Grib Generationerne
De teknologisk avancerede GenZ’ere og de nysgerrige Alpha’ere udfordrer tidligere generationers håndtering af feedback, anerkendelse, kommunikation, fleksibilitet og forventningsafstemning. Og selvom fremtidens elever og studerende spænder bredt, så rejser de unge generationers nye måder at være i verden på, nye forventninger og krav til mødet med de digitale generationer. Ikke mindst til kunsten at motivere og engagere dem i undervisningen. Læs mere om Betina.

Lokale: Auditoriet


Rasmus Leth Jørnø
Docent, Ph.d. hos UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole

Teknologiske forandringer, praksisfaglighed og uddannelse.
Uddannelse er en social teknologi. Hvad er det for forandringer denne teknologi står overfor i lyset af den teknologiske udvikling og det nuværende fokus på praksisfaglighed?
I dette
oplæg vil Rasmus afsøge analogier mellem sport og lærings- og arbejdsfællesskaber samt teknologiens betydning. Hvilke nye roller for underviser og studerende kan vi forestille os?
Rasmus er forfatter til danske og internationale artikler og bøger om teknologi og uddannelse, design based research, filosofi, innovation og læring. Læs mere om Rasmus Leth Jørnø.

Lokale: Auditoriet

Debat:

Forskningspolitisk Udvalg sætter spot på forskningsarbejdets indflydelse på undervisningsopgaven

Underviserne, Henrik Kraght, adjunkt på KEA og Erik Kristiansen, lektor, EASV, vil dele deres erfaringer med egen udvikling og inddragelse af studerende i videnarbejdet.

Faciliteres af Marie Birk Jørgensen, Chef for Forskning, Karriere og Relationer. KEA.

Lokale: Auditoriet

Dagen byder desuden på breakout sessions, der giver dig mulighed for at vælge mellem spændende workshops og oplæg:

Session 1. (vælg et oplæg):


Just Kjærgård Pedersen, Cphbusiness

Eksamenssnyd og AI
Kunstig intelligens er kommet for blive, og det opsætter nu tekst så godt, at mennesker ikke kan se forskel på AI-skabt tekst og hvad vi selv skriver. Traditionelle plagiatværktøjer kan med lethed omgås, så hvad kan eller bør vi gøre? Kom med og hør en censorformands bud på sagen.

Just Kjærgård Pedersen er censorformand, hvor han sørger at gode fagkræfter sikrer at erhvervsakademierne lever op til eksamensbekendtgørelsen. Til dagligt arbejder han som lektor på Cphbusiness, hvor han underviser i e-handel. Hans seneste forskningsprojekt sætter fokus på brugen af kunstig intelligens i undervisningen.

Lokale: 2.10 Open Learning


Jørgen Sørensen, PWC

EU’s nye lovgivning for anvendelsen af AI (AI Act)
Jørgen Sørensen, Head of Data Factory & Responsible AI, PwC Denmark vil give et oplæg om hvordan EU’s nye lovgivning for anvendelsen af AI (AI Act) vil påvirke uddannelsesinstitutionernes anvendelse af AI. Oplægget omfatter en kort introduktion til lovens krav med fokus på konsekvensen for uddannelses-
institutioner. Jørgen vil beskrive de ledelsesmæssige opgaver overholdelse af loven kræver samt give nogle praktiske og operationelle forslag til tiltag som kan lette arbejdet med AI og udnytte mulighederne og undgå de største udfordringer. Jørgen lægger op til dialog for at sikre en anvendelsesorienteret forståelse af lovens muligheder og begrænsninger. ”Lad os lære af GDPR implementeringen og gøre det bedre”.

Jørgen Sørensen har mere en 35 års erfaring med at operationalisere compliance krav omkring data og it fra sine mange år som ansvarlig it-revisor, it-sikkerhedschef, cyber- og GDPR-ekspert og senest som ansvarlig for PwC Data science team og ydelser inden for ansvarlig AI (Responsible AI). EU har i 2024 vedtaget en AI-forordning, som netop er trådt i kraft i 2025. Læs mere herom EU´s AI Act

Lokale: Open Learning 3.2

 
Erik Kristiansen, EASV

Spilperformances – Analoge spil i undervisningen i en digital tidsalder
Digital spil fylder mere og mere i de studerendes verden, men brætspillene har samtidig fået en renæssance. Spil er en metode til at lære eller et domæne i sig selv, og er kendetegnede ved at være underholdende, hvilket nok er den umiddelbare motivation til at inddrage dem i undervisningen. I et læringssammenhæng kan man sige, at man enten spiller for at lære eller lærer for at spille. Spil kan være en ydre motiverende ramme omkring læring eller de kan basere sig på en indre motivation, hvor spillernes handlinger er koblet direkte til spillet. Spil kan dog meget mere, for man overser ofte spillets kulturelle, sociale og performative elementer.

Jeg vil i dette oplæg komme ind på spilperformances som læringsrum og hvordan vi i projektet ”IT-sikkerhed på spil” designede en række analoge læringsspil, hvor vi lagde særlig vægt på performative elementer og hvor forberedelsen af spillet også blev en del af læringen.

Erik Kristiansen er ph.d. i performative computerspil og lektor ved EASV. Han underviser i programmering og arbejder med forsknings- og udviklingsprojekter indenfor VR, AR og spil.

Lokale: 3.4-3.7


Gitte Warming & Else Lauridsen, EASV

Fra flow til streaming. De studerendes oplevelse af at læse online
Hvilke oplevelser har de studerende på en online uddannelse?
Med baggrund i dybdegående interviews af 32 studerende og 9 undervisere, flere spørgeskemaundersøgelser og diverse statistikker har vi igennem de sidste halvandet år undersøgt livet som online studerende. Denne workshop præsenterer resultaterne fra undersøgelsen og lægger op til diskussioner mellem deltagerne.

Gitte Warming, studievejleder og digital coach på EASV. Arbejder med optagelses- og trivsel vejledning med fokus på online studerende.

Else Lauridsen, Digital udviklingskonsulent på EASV. Arbejder med forskellige forsknings- og udviklingsprojekter, som på hver deres måde har en digital vinkel.

Lokale: 3.10-3.11


Nanna Inie, IT-Universitetet i København

Hvad hacking kan lære os om AI literacy
Hvad nu hvis vi i stedet for at undervise i ChatGPT’s fortræffeligheder, underviste i deres svagheder? Arkademaskinen Hacc-Man er et spil for alle, der kan skrive på et tastatur, som går ud på at hacke dine modstandere: seks forskellige chatbots. Hver chatbot kommer med en særlig udfordring – for eksempel at lokke borgmesterens privatadresse frem, eller at overtale en fortæller-bot til at outputte NSFW-content.

Hør i præsentationen om den større mening med galskaben: hvordan hacking kan fremme AI literacy, digitale kompetencer, og self-efficacy

Prøv maskinen: Kom forbi i frokostpausen i Auditoriet, hvor Nanna vil vise Hacc-Man maskinen frem!

Nanna Inie er adjunkt ved IT-Universitetet i København og forsker i hvordan og hvorfor mennesker hacker sprogmodeller for sjov og professionelt.
Hun har en menneskecentreret tilgang til sikkerhed i sprogmodeller, og er i øvrigt top-motiveret af at udforske hvordan vores evne til at hacke kan bruges til formelt at teste vores kreative evner.

Læs mere om Nanna Inie: nannainie.com 

Lokale: Auditoriet

Session 2. (vælg et oplæg):


Projektgruppen: John Callisen, Cphbusiness, Anette Bache og Christina Søgaard Jensen, EAAA

Nye eksamensformer og læringsmål
En projektgruppe under sektorprojektet “Nye teknologier mellem uddannelse og erhvervsliv” undersøger, hvordan fremtidens eksamensformer og læringsmål i lyset af bl.a. AI er ved at forme sig på erhvervsakademierne. Blandt andet har projektgruppen gennemført en undersøgelse i akademiernes mange uddannelsesnetværk, der afdækker, hvordan nye eksamensformer allerede prøves af – og hvad der er på tegnebrættet. Dette sammenholdt med metodiske tilgange tegner et billede af fremtidens eksamensformer og læringsmål.

Lokale: 2.10 Open Learning



Søren Bladt og Laila Nadine Villadsen Kjær, IBA

Didaktisk design i praksis – mikrolæring om cybersikkerhed for alle
Hvordan formidler man cybersikkerhed til studerende og medarbejdere uden IT-baggrund?
I dette oplæg deler Laila Nadine Villadsen Kjær og Søren Bladt fra IBA Erhvervsakademi Kolding deres erfaringer med at udvikle asynkrone mikrolæringsforløb, der kombinerer interaktive scenarier i Articulate med automatisk AI-genereret feedback. Gennem personaer, brugertest og didaktisk design sætter de fokus på, hvordan man kan skabe læring, der både engagerer og gør en forskel – også på tværs af faglige baggrunde.

Lokale: 3.2 Open learning


Per Liljenberg Halstrøm

Forskningsarbejde i akademisektoren
Her kan du høre eksempler på, hvordan man kan arbejde med forskningsprojekter på et erhvervsakademi.
Per fortæller om tre forskningsprojekter, som han har igangsat som docent på KEA:

  1. Design mod inkontinens – et projekt om IoT, der tog en analog drejning
  2. It-udviklingsrejsen – et følgeforskningsprojekt om offentlig digitalisering
  3. Bæredygtighed og it – et projekt under udvikling

Per Liljenberg Halstrøm har en baggrund som Cand. mag. i retorik. Ph.d. i designmetoder og -argumentation og Docent på KEA, Digital

Lokale: 3.4-3.7


Mia du Plessis de Richelieu og Elias Menilik, studerende, Cphbusiness Lyngby

Debat med undervisere og studerende
Hør to studerendes perspektiver på om emner som AI, praksisnærhed, karriere og god undervisning.

Paneldebat: Rollemodel, karrierevejviser eller pensumfilter – diskussion om undervisning og undervisere
Deltag i vores paneldebat om den gode underviser og undervisning, hvor vi dykker ned i praksisnærhed, teknologi, karriere og motivation.
Få indsigt og inspiration til at forbedre din undervisningspraksis!

Paneldeltagere:
Christian Ifversen, Chefkonsulent, SmartLearning (ordstyrer)
Peter Thaysen, Lektor og Projektleder, SmartLearning

Lokale: 3.10-3.11


David Lindholm, SmartLearning

AI uden USA? En beredskabsplan hvis stikket bliver trukket
Der er kommet nye toner fra USA og forholdet til Europas nærmeste allierede har ændret sig. Nogle vil gerne undgå amerikanske produkter af moralske årsager, og senest har beredskabsministeren udtalt at virksomheder bør have en plan klar, hvis de amerikanske tjenester lukker for vores adgang.

Men kan vi overhovedet AI uden USA? Hvad er den nuværende status i Danmark og Europa? Er der andre potentielle partnere vi kan se imod? Kan dette måske være starten på et nyt kapitel i AI udviklingen, med Europa som spydspids?

I denne præsentation får du konkrete anbefalinger som du kan bruge i din egen beredskabsplan på AI området.

David Lindholm er IT didaktisk chefkonsulent hos SmartLearnings Ressource Center

Lokale: Auditoriet

Uanset om du er underviser, leder eller bare nysgerrig, lover vi en dag fyldt med inspiration, netværk og nye perspektiver.

📍 Tilmeldingen er lukket!

Du kan se programmet med tidsplan for dagen, ved at klikke på pilen ud fra “PROGRAM” i toppen af hjemmesiden eller i bunden på en smartphone!


Udstillere du kan møde i Lyngby på SLASK:


_____________________________________________________ _______________________

Målgruppe

Undervisere i erhvervsakademisektoren, samt læringskonsulenter, ledere og andre, der beskæftiger sig med det pædagogiske arbejde i praksis.

Konferencen er gratis for ansatte ved erhvervsakademierne (SmartLearnings ejere).
Er du ikke tilknyttet et erhvervsakademi, er deltagergebyret 1.500 kr. inkl. moms. Alle beløb faktureres via din institution efter afholdelsen.

Når du tilmelder dig, sender vi en bekræftelse på mail. Modtager du ikke noget, så skriv til learninghub@smartlearning.dk, men tjek gerne dit spamfilter først. Du giver samtidig samtykke til at modtage nyhedsbreve omkring konferencen og andet relevant materiale fra learninghub.dk. Du kan altid framelde dig nyhedsbrevet igen.

Tilmeldingsfrist: Mandag den 5. maj kl. 10.00!

Praktisk information:

Tog:
Kommer du med tog fra Jylland, Fyn eller Sjælland, så er det hurtigst at tage til København H. og derfra tog videre til Jægersborg og derfra “Nærumbanen” et stop til Nørgaardsvej St. og akademier ligger ved stationen.
Turen fra København H. tager ca. 25 min!

Klik på kort for at se S-tog og lokal tog-nettet i København.
Stå af på stationen “Nørgaardsvej” på Nærumbanen fra Jægersborg st. som markeret i pink cirkel!

Brug denne guide, hvis du på dagen skal guides med toget: Find vej til SLASK

Transport i bil/Parkering i Lyngby:
Campus Lyngby har desværre ikke tilknyttet parkeringsplads, som ansatte, gæster eller andre kan benytte. Til konferencen kan vi ikke tilbyde den 24 timers gratis parkeringsmulighed. Dermed vil vi informere om, at man kan parkere i Fogs parkeringshus på egen regning. De første to timer er gratis, men efterfølgende koster parkeringen 10 kr./timen via EasyPark app eller betalingsautomater. Hvis man ønsker at parkere gratis kan man parkere langs Firskovvej frem til rundkørslen mod motorvej tilkørslerne. Al parkering er selvfølgelig på eget ansvar.

Tilbagevendende inspirationsdag

SLASK er en tilbagevendende inspirationsdag. Hvert forår inviterer SmartLearning erhvervsakademisektorens undervisere til en dag om digital læring. Her samles 150 – 200 af sektorens undervisere, læringskonsulenter, ledere og andre, der ønsker input til det pædagogiske arbejde til fælles inspiration.


Program
09:15
Indskrivning og morgenmad
10:00
Velkomst ved Lotte Hvid, SmartLearning (Auditoriet)
10:05
Dagens vært, Ole Gram-Olesen, rektor Cphbusiness byder velkommen
10:10
Velkomst af Udvalget for fuldtidsuddannelser ved Eva Valcke, Uddannelsesdirektør KEA
10:15
Keynote: Thomas Telving
11:00
Kaffepause
11:10
Breakout session 1: Find dit lokale
12:00
Keynote: Betina Liliendal (Auditoriet)
12:45
Frokost
13:30
Debat med Forskningspolitisk Udvalg (Auditoriet)
14:00
Kaffe/te pause
14:20
Breakout session 2: Find dit lokale
15:10
Keynote: Rasmus Leth Jørnø (Auditoriet)
15:50
Afrunding af dagen v. Lotte Hvid, SmartLearning
16:00
Slut for i dag!
Booking
Booking er ikke længere tilgængelig for dette arrangement.